Ātrie kredīti – vai negatīva kredītvēsture traucē

Saskaņā ar Latvijas Republikā spēkā esošo likumdošanu neviena banka vai kredītu devējs nedrīkst reklamēt iespēju aizņemties ar negatīvu kredītvēsturi. Aizdevēji to arī nedara, jo iespējams saņemt aizdevumu ar sliktu kredītvēsturi ir ļoti niecīgas vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, negatīva kredītvēsture dod skaidru signālu, ka klients var nebūt uzticams. Jā, iespējams, ka pagātnē jūs nomaksājāt 100 kredītus. Tajā pašā laikā viena kļūda, viens ilgāku laiku aizmirsts rēķins var cilvēku automātiski iekļaut parādnieku datu bāzē no kuras var izkļūt vien pēc 10 gadiem.

Vai negatīva kredītvēsture traucē saņemt ātros kredītus ?

Atbilde uz virsrakstā iekļauto jautājumu lielā mērā jau ir ietverta pirmajā rindkopā. Tajā pašā laikā katrai likumsakarībai mēdz būt izņēmumi. Daļēji izņēmumi šajā ziņā ir interneta aizdevumi. Ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi viennozīmīgi ir pieejami retāk nekā lielie patēriņa kredīti. Šie nav tukši vārdi, bet gan praktiski novērojumi. Aizdevējiem nepatīk klienti ar problemātisku kredītvēsturi. Atteikumu skaits ir liels un vairumā gadījumu klienta pieteikumi tiek noraidīti. Šādās situācijās neatliek nekas cits kā aizpildīt pieteikumu pie cita aizdevēja vai gluži vienkārši meklēt citus risinājumu – draugi, tuvinieki, darba kolēģi.

negatīva kredītvēsture

Negatīva kredītvēsture viennozīmīgi būtiski apgrūtina aizdevuma saņemšanu. Gadījumā, ja visi iesniegtie pieteikumi tiek noraidīti, ir vērts mēģināt aizņemties kādā no komercbankām. Lai arī to prasības ir daudz stingrākas, tomēr vismaz teorētiski pastāv iespēja, ka (a) piesaistot galvotāju vai (b) piedāvājot ķīlu tiek piešķirts arī kredīts ar negatīvu kredītvēsturi. Jāņem gan vērā, ka aizņemties ar sliktu kreditēšanas vēsturi vienmēr būs dārgāk. Aizdevuma procentu likme tiks noteikta augstāka (lielāks kreditora pašrisks) un, iespējams, tiks piedāvāts aizņemties mazāku summu nekā cerēts.

Kā uzzināt, vai man ir negatīva kredītvēsture ?

Teorētiski situācijās, kad netiek nomaksāts kāds rēķins, ar aizņēmēju sazinās kredītspeciālisti, bet, ja neizdodas panākt pieņemamu risinājumu tiek iesaistīti parādu piedzinēji, bet vēlāk arī tiesu izpildītāji. Daudzos gadījumos tomēr ir iespējams, ka kredītspeciālisti izsūta ierakstītu vēstuli uz adresi, kurā neviens vairs sen nedzīvo, bet parāds ir tik mazs, ka par tā atmaksu nav vērts cīnīties tiesā. Neskatoties uz to, uzņēmuma pārstāvji arī šādā situācijā paziņo par pārkāpuma faktu parādnieku melno sarakstu uzturētājiem.

Parādnieku saraksti Latvijā ir divi – Latvijas bankas uzturētais parādnieku reģistrs, kurā glabājas informācija par banku izsniegtajiem kredītiem, t.sk. parādnieku vārdi un informācija par pārkāpuma būtību. Otro parādnieku reģistru grupu veido privātie uzņēmumi, kas izveidojuši savas parādnieku datu bāzes. Vairums lielāko uzņēmumu sadarbojas ar trīs uzņēmumiem –  “Creditreform”, “Paus Konsults” un UAB “Gelvora” Latvijas filiāle, taču to skaits ir krietni lielāks.

Attiecībā uz darījumiem ar bankām informāciju par sevi vari noskaidrot Latvijas bankā, Rīgā vai tās filiāle’Liepājā. Vienkārši aizej uz turieni, līdzi ņemot pasi. Detalizētāka informācija par procedūru pieejama bankas mājas lapā.

Ar privātajiem uzņēmumiem ir nedaudz sarežģītāk, jo vienota datu bāze nepastāv, tādēļ pilnīgi iespējams, ka parādnieku melnais saraksts ir tīrs Creditreform un Paus Konsults, bet fakts ir konstatēts UAB “Gelvora” vai kāda cita parādu piedzinēja datu bāzē.  Vienīgais veids, kā noskaidrot patiesību privātajos parādnieku reģistros ir telefoniska saruna, bet, ja tas nelīdz došanās uz uzņēmuma biroju, līdzi ņemot pasi. Praksē šo risinājumu neizmanto gandrīz neviens.

Nevēlies ieguldīt pūles, lai uzzinātu vai pieejami ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi ? Vienkārši piesakies kādam no aizdevumiem. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu situācijās, kad atteikuma iemesls ir slikta kredītvēsture aizdevējam ir pienākums par to informēt klientu (pēc pieprasījuma). Visos citos gadījumos kreditors var neatklāt, kādēļ kredīts nav piešķirts, jo šī informācija var būt saistīta ar uzņēmuma komercnoslēpumiem.

Kur uzzināt vairāk par negatīvu kredītvēsturi un aizdevumiem internetā ? Kredītu salīdzināšanas portāls crediti.lv ir viens no pazīstamākajiem finanšu analītikas portāliem Latvijā. Tur vari uzzināt vairāk par dažādiem kredītu veidiem un problemātisku situāciju risinājumiem. Plāno aizņemties internetā ? Dari to atbildīgi, pirms tam rūpīgi izvērtējot savas finansiālās iespējas !

Jaunums

Latvijā plānots izveidot kredītu reģistru, kurā tiks apkopota informācija ne tikai par neatmaksātiem aizdevumiem, bet arī izpildītajām kredītsaistībām. Ilgtermiņā tas nozīmē, ka nelielam kredītsaistību pārkāpumam vairs nevajadzētu būt par šķērsli, lai aizņemtos atkārtoti. Atgādināsim, ka šobrīd tiek apkopoti tikai aizņēmēju pārkāpumi, bet pozitīvais tiek piemirsts.