Kredītu salīdzinājums Latvijas Republikā

Atjaunotā Latvijas Republika (LR) ir atnākusi ar daudzām pārmaiņām – brīva iespēja sarunāties latviski, ceļot ārpus valsts robežām,  izvēlēties nodarbošanos, kas patīk, brīvais tirgus. Viena no jomām,  kurā pārmaiņas ir bijušas vislielākās ir kredītu pieejamība privātpersonām, kas ir pieaugusi no 0% 1991. gadā, līdz vairāk kā 80% no pilngadīgajiem LR iedzīvotājiem 2014. gadā.

Šobrīd lielāko daļu no mājsaimniecību kreditēšanas tirgus veido hipotekārie kredīti. Neskatoties uz tirgus straujo kritumu laika posmā starp 2007. un 2009. gadu, hipotekārā kreditēšana joprojām veido lielāko daļu no iedzīvotājiem izsniegtā kredītu daudzuma. Pieejamība šim aizdevumu veidam ir strauji sarukusi dēļ banku piesardzības un milzīgā, uzkrātā nerezidentu naudas daudzuma. Tā rezultātā vairums privātpersonu situācijās, kad steidzami vajag naudu ir spiestas pievērsties īstermiņa kredītiem, kas pieejami bez banku starpniecības. Piedāvājums ir salīdzinoši plašs, kā dēļ izvēlēties pieņemamāko risinājumu ne vienmēr ir viegli. Situāciju vēl vairāk apgrūtina tas, ka daļa aizdevēju piedāvā iespēju jaunajiem klientiem aizņemties ar atlaidēm, piemēram, bez komisijas maksas. Tas viss rada nepieciešamību pēc objektīva un neatkarīga kredītu salīdzinājumu. Latvijā šādu iespēju piedāvā kredītu salīdzināšanas portāli, no kuriem pozitīvi izceļas credit 365. Aizdevumi šeit ir salīdzināti pēc lietotājiem svarīgākajiem kritērijiem un aizdevēju prasībām. Tas ļauj pārskatāmi redzēt, kurš kreditors piedāvā aizņemties īstermiņā bez procentiem, kurš izsniedz vislielākos aizdevumus utml.

Saskaņā ar statistiku 2013. gadā Latvijas iedzīvotāji veica aptuveni 1,5 miljonus nebanku kreditēšanas darījumus internetā. Statistika par 2014. gadu vēl nav pieejama, taču varam minēt, ka skaits varētu būt aptuveni līdzīgs pat neskatoties uz pieaugošo emigrāciju ārpus mūsu valsts robežām.

Kādas ir alternatīvas kredītu salīdzinājumam Latvijā ?

Apstākļos, kad steidzami vajag naudu, ne vienmēr ir prātīgi aizņemties papildus finansējumu. PSRS laikos un arī neatkarīgās Latvijas pirmajos gados nebanku kredīti nepastāvēja un cilvēki labi iztika bez tiem. Ideja par to, ka aizdevumam būtu jābūt pieejamam tūlīt un tagad ir jauna, taču mēs varam dzīvot bez šādas iespējas. Atsakoties no nebanku īstermiņa aizdevumiem ieguvēji būtu tie cilvēki, kas nespēj plānot savu budžetu un aizņemas, nedomājot par nākotni. Paņemt kredītu bez procentiem uz 1 mēnesi, protams, ir vilinoši, taču jāatceras, ka parāds vienmēr ir jāatmaksā noteiktajā termiņā. Ja tas netiek izdarīts, parādniekam ir jārēķinās ar soda sankcijām, kuru apmērs nereti var būt krietni lielāks nekā cerēts.

No otras puses, ir, protams, situācijas, kad mazie kredīti var būt ļoti noderīgi. Piemēram, auto remonts ir salīdzinoši dārgs prieks un tas ir ne katram pa kabatai. Mājsaimniecības, kas dzīvo no algas līdz algai pārtiek samērā labi, līdz brīdim, kamēr gadās šādas ķibeles vai veselības problēmas. Ja tos notiek, ir labi, ja ir kāds no kā aizņemties – draugs, paziņa, kaimiņš. Tiem, kam šāda iespēja nepastāv noder mazais īstermiņa kredīts, taču tikai pie nosacījuma, ka ir 100% pārliecība, ka būs iespējams atmaksāt parādu līgumā noteiktajā termiņā.