Aizdevums pret nekustamo īpašumu Latvijā

Ātri kredīti ļauj dabūt naudu ātri, taču šādi aizdevumi nekad neļaus aizņemties vairāk par pāris simtiem latu. Tiklīdz runa būs par kredītu virs 1000 Ls vai virs 2000 Ls, tā vienmēr tiks prasītas lielākas garantijas. Viens no veidiem, kā aizdevēji nodrošinās ar lielākām garantijām ir nekustamā īpašuma ķīla. Aizdodot naudu pret ķīlu, kreditori iegūst daudz labākas pozīcijas situācijās, kad aizdevumu nav iespējams atgūt līgumā noteiktajā termiņā, bet aizņēmējs neliekas ne zinis par līguma nosacījumiem. Iepriekš minētā ir kreditora perspektīva, taču turpinājumā pievērsīsimies tieši aizņēmēja skatu punktam.

Cik drošs ir aizdevums pret nekustamo īpašumu Latvijā ?

Pirms sākam runāt par aizdevumiem pret nekustamo īpašumu, ir svarīgi precizēt, ko mēs saprotam ar kredītu pret nekustamo īpašumu. Daļa uzreiz teiks, ka tas ir aizņēmums, kas tiek izsniegts pret kredītņēmēja sniegto ķīlas garantiju. Pareizi, taču tikai daļēji. Mūsu skatījumā zem šīs definīcijas paiet arī jebkurš hipotekārais kredīts, jo tas 100% tiek garantēts ar pirkto dzīvokli, māju vai nekustamo īpašumu. Ja neticiet, parunājiet ar cilvēkiem, kas bija ņēmuši kredītu nekustamo īpašumu krīzes pašā karstumā un vēlāk, zaudējot darbu, zaudēja arī savu īpašumu. Šie cilvēki paņēma kredītu, lai iegādātos mājokli kādā no Rīgas mikrorajoniem vai citur Latvijā. Kredīts tika garantēts ar pērkamo īpašumu, bet galarezultātā tika zaudēta gan nauda, gan dzīvoklis, turklāt cilvēki vēl palika parādā bankai n-tos tūkstošus.

Cik droši ir aizņemties pret nekustamo īpašumu ? Atbilde – nav droši un nekad arī nebūs. Ja radīsies kādas problēmas un ienākumi samazināsies vai arī aizdevējs uzskatīs, ka ir palielinājies kredītrisks, nekustamais īpašums tiks zaudēts. Prakse liecina, ka bankas un arī kredītuzņēmumi izmanto jebkuru ieganstu, lai pārņemtu savā īpašumā svešus īpašumus, izdomājot visdažādākos ieganstus. Ko šajā sakarā Tu vari darīt ? Rūpīgi izvērtē savu maksātspēju, prognozē, ko darīsi situācijās, ja pēkšņi samazināsies ienākumi ? Ja neesi pārliecināts, ka ienākumi paliks stabili visus turpmākos gadus, kamēr jāmaksā aizdevums, labāk nemaz neaizņemies.

Uz cik ilgu laiku es varu aizņemties ?

Saskaņā ar iepriekš sniegto paplašināto definīciju, kurā pie kredīta pret nekustamā īpašuma ķīlu mēs pieskaitījām arī hipotekāro kredītu, maksimālais termiņš uz kuru var aizņemties pret ķīlu ir 40 gadi. Ja mēs lietojam daudz ierastāku definīciju, kur kredītņēmējs ieķīlā jau savā īpašumā esošo mājokli, zemi, mežu vai dzīvokli, tad maksimālais termiņš parasti ir 5, 10, retāk 20 gadi.

Maksimālā kredīta summa turpretim katrā uzņēmumā ir atšķirīga un vairumā gadījumu tiek rēķināta par pamatu ņemot NĪ ķīlas vērtību. Kredītam 100 000 eiro ķīlas vērtība maksimālā aizdevuma summa varētu būt 70 tūkstoši jeb 70% no ķīlas vērtības.

Atbildīga aizņemšanās pret ķīlu

Aizņemšanās vienmēr ir bīstama. Tajā pašā laikā, ja esi uzņēmējs un zini, ka kredīts Tev palīdzēs nopelnīt krietni vairāk naudu vai arī ar aizdevuma palīdzību varēsi iegūt izglītību, kas vēlāk ļaus palielināt algu vairākas reizes, tad aizņemšanās var būt laba izvēle. Gala lēmums katram ir jāpieņem individuāli, izvērtējot dažādus faktorus. Dzīve ir pārāk īsa, lai par visu baiļotos. Gudri cilvēki saka, ka arī dzīvot ir bīstami. Aizņemies atbildīgi.